Herkese merhabalar! “Başarı Hikayeleri” serimizde akıllara kazınacak bir hikayeyi anlatıyoruz bugün. Zorlu yolların hikayesi büyüleyici olur, derler. Bugün sizlere büyüleyici bir hikayenin kahramanından bahsediyoruz. Zorlu yolları koşarak geçen,  Türkiye’ye atletizm alanında ilk dünya şampiyonluğunu getiren bir kahraman: Ramil Guliyev! Gelin hep beraber bu başarı öyküsüne bir göz atalım!

Fotoğraf: fanatik.com.tr

29 Mayıs 1990 yılında, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de dünyaya gelmiştir. Annesi Olga Khuliyeva ve babası Eldar Guliyev’dir. Aynı zamanda ebeveynlerinin her ikiside atlettir. Gençliğinde birçok spor dalıyla uğraşan Ramil Guliyev, atletizm branşında erken yaşta elde ettiği başarılarla bu alanda çalışmaya devam etmiştir. 14 yaşında katıldığı bir yarışmayı kazanmış, sonrasında da Yıldızlar Dünya Şampiyonası’na katılarak ikinci olmuştur. Bu yolda ilerlemeye devam eden Ramil Guliyev, daha sonra katıldığı Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda 100-200 metrede 2 altın madalyanın sahibi olmuştur. 

Küçük yaşta kazandığı bu başarılarda ailesinin de büyük bir payı olduğu görülen Ramil Guliyev, babasının bu noktada kendisine çok büyük destek olduğunu dile getirmiştir. İlerleyen zamanda da kazandığı başarılarla şüphesiz yalnızca babasını değil tüm Türkiye ve Azerbaycan halkını da gururlandırmış ve kendisini zirveye taşımıştır. 

2010 yılında Türkiye’ye yerleşmiş, 2014 yılında ise Türkiye Milli Takımı’nda yer almıştır. 2011 yılında Türk vatandaşı olup kariyerindeki başarılarına yenilerini ekleyerek devam eden Ramil Guliyev, nefes kesen yarışmalarda ülkemizi zirveye taşımıştır. Türkiye adına ilk büyük yarışını 2015 yılında Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştirilen Dünya Atletizm Şampiyonası ile çıkmıştır. Ve 200 metre finalinde 20:11’lik derecesi ile 6. olmuştur. Yine aynı yıl Hırvatistan’ın Zagreb şehrinde gerçekleştirilen IAAF World Challenge turnuvasında 200 metreyi 19.88 saniyede koşmuş ve Türkiye rekorunu kırmıştır.

Anlatmakla bitmeyecek çabaların sonucu olan bu başarılarına 2017 yılında bir yenisini daha eklemiş ve tarih yazmıştır. Londra 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda rakiplerini geride bırakarak 20:09’luk derecesi ile altın madalyanın sahibi olmuştur. Türkiye’nin atletizm alanında ilk dünya şampiyonu olan Ramil Guliyev, 2017 yılında 100 metre yarışında elde ettiği 9,97’lik derece ile 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan üçüncü beyaz atlet olarak yerini almıştır.

Fotoğraf: marmaragazetesi.com

Şu an Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sporcusu olan Ramil Guliyev, 16. Dünya Atletizm Şampiyonası’nı 200 metrede zirvede tamamlamıştır. 200 metre yarışındaki yarış bitirme zamanı, genç atletlerdeki en hızlı ikinci derece olup en hızlı zaman ise Usain Bolt’a aittir. Ramil Guliyev, Usain Bolt’un ardından bu alanın zirvedeki ismi olmayı da başarmıştır. Tüm dünyada dikkati üzerine çeken bu başarılarının yanı sıra aynı zamanda 2009 Üniversiteler Şampiyonu, Avrupa 200 Metre İkincisi, Avrupa Kupası 200 Metre Şampiyonu, Avrupa 200 Metre İkincisi ve 2017 Rio Olimpiyatları Final Koşusu gibi başarıların da sahibidir. 

Gelin bir de bunca başarıyı mimarıyla konuşalım! Gerek üniversitemizdeki gerek kulübümüz üyelerinden birçok arkadaşımızın merak ettiklerini sevgili Ramil Guliyev’e sorduk. Öncelikle kendisine bizlere geri dönüşü ve içtenlikle verdiği cevaplar için çok teşekkür ederiz! Ramil Guliyev ile yaptığımız röportaja ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Umarız aradığınız sorulara cevap bulabilirsiniz ve bu başarı size umut olur! Zorlu yolların kahramanını dinlemeden geçmeyin! Keyifli okumalar! Hoşça, sinerjiyle kalın…