Patent savaşları: Samsung ve Apple. Teknolojik cihazlar konusunda ezeli rakip olan ve sürekli bir devinim içerisinde olan bu günümüz iki teknoloji kompetanı şirketi gelin hep birlikte inceleyelim.

Bugün, hemen her yerde bahsini edeceğimiz teknolojik ürünleri görmek mümkündür. İstemeyeceğimiz kadar ‘‘her yerde’’ olan bu ürünlere günümüzde görünmez iplerle bağlı bireyler haline gelen bizler, öyle görünüyor ki gün geçtikçe daha sıkı bağlı ve bağımlı hale geleceğiz. Fakat şu da bir gerçektir ki, en hayati materyalimiz olan suya bile erişimde kullandığımız teknoloji, hayatımızın tam da orta yerinde, “ister bağımlı ol, ister olma; bana ihtiyacın var.’’ demekte. İşte tam da bu ihtiyaç kapsamında yeni bir teknolojik cihaz satın alma esnasında aklımıza gelen ilk soru: Samsung mu, Apple mı?

DÜNDEN BUGÜNE SAMSUNG VE APPLE

Samsung kurulduğu günden beri geniş perspektifli çalışma alanları olan ve özellikle müzik çalar, televizyon, bilgisayar, DVD, kamera, ses cihazı, telefon, ev aletleri gibi birçok ürünü ve daha sayamayacağımız kadar fazla emtiayı üreten bir şirkettir. Bunun yanında Samsung diğer firmaların aksine ürettiği ürünlerde yine kendi ürettiği parçaları kullanan bir firmadır.

Bunca ürünün üretimi esnasında Samsung Apple ile en çok, ürettikleri telefonlar konusunda çatışmakta. Ezeli rekabetin temel sebeplerinden biri de Apple firmasının, ürettiği iPhone’a rakip gördüğü markalara patent davası açması ve akabinde onları yasaklatabilmeyi umması. Diğer bir sebep ise bazı teknoloji incelemeleri yapan kişiler tarafından Samsung’un yıllar önce piyasaya sürdüğü Galaxy serisinin ilk cihazlarının Apple’dan esinlenerek üretildiğinin iddia edilmesiydi. Dış dizaynın yanında yazılımsal benzerlikleri de bulunduğundan iki firma arasındaki rekabet daha o yıllarda patlak verdi.

Cihaz performansı ve müşteri desteği açılarından bakıldığında Samsung’a nazaran çağ atlayan Apple bir yanda, öte yanda ise ancak ikinci el pazarı dünyasıyla orijinal fiyatı arasında uçurum olan Samsung… Her kapı aynı sonuca çıksa da Samsung’un da yazılım yönünden kendini geliştirdiği ve hedef noktaya koşar adım gittiği bir gerçektir. İkisini de dene, tarafını belirle!

APPLE LOGOSU

Apple’ın ilk üretime başladığı yıllarda ‘‘Macintosh’’ ismiyle anılan, Steve Jobs’ın İncil’e bir atıf olarak kullandığı logo olan elma, ilerleyen yıllarda değişime uğramıştır ve günümüzdeki kullanılan hâline, yani ısırılmış elma logosuna evrilmiştir. 

Bir rivayete göre Steve Jobs, ısırılmış elma motifini İngiliz matematikçi, kod yazarı ve bilgisayar bilimci Alan Turing adına oluşturmuştur. 

Alan Turing, biyolojik öncü çalışmalarında 2. Dünya Savaşı sırasında Almanların Enigma Bilgisayarları’nın şifreleme sistemini kıran makineleri yaparak savaşın müttefiklerin lehine sonuçlanmasında katkılar sağlamış bir kriptologdur. Öyle ki, Alan Turing bilgisayar biliminin öncüsü olarak kabul görülür.

Öte yandan Steve Jobs’ın da içerlediği bir durum olacak ki, oldukça elim bir hadise zuhur eder. Alan Turing’in eşcinsel kimliği dönemin İngiltere yasalarına takılır ve dönemin hükümeti Alan Turing’e iki seçenek sunar. Ya ilaç yoluyla hadım edilecek, ya da uzun süre hapis cezasına maruz kalacaktır. Alan Turing ise iki seçenekten üçüncüsünü seçer ve bir elmanın içine bir fili bile öldürebilecek güçte siyanür enjekte eder. Alan Turing’i bulduklarında elmadan bir ısırık alarak intihar etmiştir. Cansız bedeni yanında bulunan ısırılmış elma, bilime ve yazılıma katkılarından, direnişçi kimliğinden dolayı Steve Jobs’a üretimini yaptığı Apple’ın logosunda ilham olmuştur. Bu yüzden ilk logo eşcinsel sembolü olan gökkuşağı renkleriyle taçlandırılır.

Aslolan kişilerin bilime, insanlığa, topluma katkılarıdır. Tercih ve yönelimleri hiçbir bilim insanının öncelikli bahsedilen özelliği olmamalıdır. 

705x311 Apple Inc. Clipart Company Logo

Kapak Fotoğrafı: karar.com