Herkese merhabalar! İçinde bulunduğumuz şu tercih dönemi oldukça yoğun bir süreç. Herkes gitmek istediği bölümü iyi bir eğitimle bitirmek ister ki ileride artıları olsun. Aynı zamanda sosyal hayatından, eğlencesinden de ödün vermeden yapmak ister. Tüm bunları bir arada bulabileceğiniz Marmara Üniversitesi, kaliteli eğitimi ve aktif kulüpleriyle aradığınız birçok imkânı sizlere sunuyor. Eğitiminden başarılarına, konumundan kampüs yaşamına kadar her türlü bilgiyi bulabileceğiniz aynı zamanda da sevgili Sinerji ailesinin doğum yeri yani İşletme Fakültesiyle de tanışacağınız güzel bir yazı derledik. Keyifli okumalar! 

Üniversitenin Eğitimi

Başarılarıyla, sosyal aktiviteleriyle isminden oldukça söz ettiren hem de oldukça yönlü olan Marmara Üniversitesi, 1883 yılında eğitim faaliyetlerine başlamış olup 1982’den itibaren hızla büyümüştür. Okulumuz 16 fakülte, 11 enstitü, 5 yüksekokul, 4 meslek yüksekokuluna ev sahipliği yapmaktadır. 

Okulumuzun eğitim dili bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde eğitim imkânı sunarak aynı zamanda tek çok dilli üniversite konumundadır. Seçilen bölüme özel alınması zorunlu olan dersler dışında seçmeli dersler de bulunmaktadır. Ayrıca “Çift Ana Dal ve Yan Dal Programları” da mevcut. 2,75 ve üstü ortalamaya sahip öğrenciler üçüncü veya beşinci yarıyılda Yan Dal Programına başvurabilirler. 3,25 ve üstü ortalamaya sahip öğrencilerin kendi alanında, 3,50 ve üstü ortalamaya sahip öğrencilerin ise her bölümle Çift Ana Dal yapabilmesi mümkün. Üçüncü ya da beşinci yarıyılda bu programa başvurabilirler. 

Fotoğraf: tip.marmara.edu.tr

Üniversitenin Başarıları

Eğitim kalitesiyle üst sıralarda yer alan Marmara Üniversitesi, bu durumu sahada da göstermektedir. Okulumuz öğrencilerinin katıldıkları yarışmalarda elde ettikleri başarılar bunun en belirgin örnekleridir. Aynı zamanda Araştırma ve Uygulama Merkezleriyle de çokça adından söz ettirmektedir. TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması birinciliği ve ikinciliği, Mobil Uygulama Geliştirme Maratonun’da ikincilik, ODTÜ Robot Günleri İnsansız Hava Aracı Kategorisinde ikincilik, Teknoloji Fakültesi Ar-Ge Ekibi’nin Taşınabilir Solunum Cihazı geliştirmesi gibi birçok başarının altına okulumuz öğrencileri tarafından imza atılmıştır. Hala süren çalışmalar için hepsine desteğimizi belirtiyor ve tebrik ediyoruz. Marmara Üniversitesiyle nice başarılara!  

Fotoğraf: www.marmara.edu.tr
Fotoğraf: www.marmara.edu.tr

Üniversitenin Konumu 

Okulumuz Acıbadem, Anadoluhisarı, Bağlarbaşı, Başıbüyük, Göztepe, Kartal ve Sultanahmet olmak üzere toplam 7 yerleşkede eğitim vermektedir. Bunlardan en geniş kampüse sahip olan Başıbüyük yerleşkesi, en küçük kampüse sahip olan da Kartal yerleşkesidir. Acıbadem, Anadoluhisarı, Bağlarbaşı, Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi (Başıbüyük), Göztepe, Kartal  yerleşkeleri Anadolu yakasında, Sultanahmet yerleşkesi ise Avrupa yakasındadır. Yerleşkelerle ilgili detaylı bilgiye ve üç boyutlu kampüs haritalarına ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraf: www.marmara.edu.tr

Kampüs Hayatı

Okulumuzun eğitim görülen dersliklerinin yanında yemekhanesi, kafeteryaları, spor tesisleri, kütüphanesi ve mediko-sosyal gibi imkânları da mevcuttur. Beslenme, barınma, ulaşım gibi birçok konuda kampüste yaşam ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kulübümüzün de bulunduğu yerleşke olan Göztepe Kampüsüyle alakalı Rektörümüzün paylaştığı videoyu buradan seyredebilirsiniz. 

Fotoğraf: kutuphane.marmara.edu.tr

Sosyal Aktiviteler

Sosyal aktiviteleriyle de ön plana çıkan Marmara Üniversitesi, kampüs içerisindeki faaliyetleriyle bunu gösterdiği gibi mezun olduktan sonra da öğrencileriyle bağını kesmiyor! Mezunlarından haber verdiği “Mezun Ofisi” sayesinde farkını ortaya koymaya devam ediyor. Harici olarak mezunlar için açılan birçok dernek de bulunmakta. Kulübümüzün kuruluş yeri olan İşletme Fakültesi ile İktisat ve Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunlarını bir araya getiren “İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunlar Derneği” 1936’da kurulmuş olan derneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Buradan sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraf: http://yuksekticaretli.org/

Marmara Üniversitesi, aynı zamanda aktif kulüplerinden de oldukça söz ettirmektedir. Size hitap edecek birçok kulüp olduğu gibi Sinerji Kulübü de bu kulüplerden birisidir. Sinerji Kulübü 2016-2017 döneminde İşletme Fakültesi öğrencileri tarafından kurulmuş olup her bölümden üyeye yer vermektedir. Tanıtım-Sponsorluk, Sosyal Sorumluluk, Medya ve İnsan Kaynakları olmak üzere kendi içinde 4 departmana ayrılmıştır. Daha detaylı bilgiye ve Marmara Sinerji’nin hikayesine ulaşmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. 

Kulübümüz üyelerinden kuruluş yerimiz olan İşletme Fakültesi’ne dair yorumlarını ve bilgilerini siz tercih dönemindeki arkadaşlarımıza fayda sağlaması için aktarmalarını rica ettik. “Neden Marmara Üniversitesi?” sorusuna cevap olabildiysek gelin bir de “Neden Marmara İşletme?” sorusuna arkadaşlarımız ne cevap vermiş hep beraber bakalım!

Ahmet Bayram/ Marmara Üniversitesi Türkçe İşletme Bölümü

Sadece ülkemizin değil dünyanın en eski ve en köklü İşletme Fakültelerinden biri olan Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin geçmişi, 1883 yılında Fransız ekolü örnek alınarak kurulan ve o günkü adıyla “Ticaret Erbapları” yani “Girişimciler” yetiştirmeyi amaç edinen Hamidiye Ticaret Mekteb-i Alisi’ne uzanmaktadır. Fakültemizde tanınmış ve tecrübesi çok fazla olan akademisyenlerimiz, bizi her konuda yetiştirmek için tüm tecrübelerini gözlerimizin önüne seriyor. İşletme bölümünün temel mottosu, yönetici yetiştirmektir. Bu yüzdendir ki verilen eğitim sayesinde mezun olan birey çok donanımlı bir şekilde eğitimini tamamlamış olmaktadır. İşletme bölümü, sürekli duyduğumuz “Her şeyden bir şey bil, bir şeyin her şeyini bil.” sözünü fiziksel ortama taşımaktadır. Derslerden korkmayıp gerekli ilgiyi gösterdikten sonra kesinlikle pişman olmayacağınız, zevk alarak okuyacağınız bir bölüm. İşletme bölümü dersleri muhasebe ağırlıklı olduğu için  matematik en kadim dostunuz durumuna gelir. Fakat matematik deyince gözünüz korkmasın, gerekli ilgiyi gösterdikten sonra toplama işlemi kadar kolay gelecektir…

Fakültemizin lisans programı dersleri için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Kendinizi her anlamda geliştirmek ve kendinize bir şeyler katmak istiyorsanız, hepinizi Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde bekliyor olacağız!

Sadık Tozcu / Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü

İngilizce İşletme bölümümüz, küresel rekabet koşullarına ve sürekli değişime ayak uydurabilecek yönetici adayları ve akademisyenler yetiştirmeyi hedefleyen bir bölümdür. 18 profesör, 7 doçent, 9 doktor öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi, 4 araştırma görevlisi ile güçlü bir akademik kadro ile eğitim vermektedir. Öğrencilerimiz bölüme başlarken, İngilizce yeterliliğini sağlayamayan öğrencilerimiz, Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda İngilizce eğitim almaktadırlar. İlk 2 yıl ortak dersler alındıktan sonra 3. yıldan itibaren eğitim ve daha sonrasında iş hayatına devam edecekleri; Karar Bilimler, Muhasebe Finans, Pazarlama ve Yönetim Organizasyon uzlanım alanlarından kendisine en uygun olanı seçmektedirler.

Bölümümüz; Yan Dal, Çift Ana Dal, Erasmus, Mevlana ve Farabi Programı olanaklarını sunmaktadır. Özellikle bahsetmek gerekirse Erasmus programı için Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Polonya, Hollanda, İspanya, İtalya ve daha birçok ülkede 34 farklı üniversite ile anlaşmalıdır. Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümü, Erasmus Programı için en çok hibe alan üniversiteler arasındadır. Yıllık ortalama 65-80 arası öğrencimiz Erasmus Programından faydalanmaktadır.

Merkezi konum (Kadıköy), birbirinden renkli öğrenci kulüpleri, 7/24 açık kütüphanesi ile tercih edilmesi gereken bir bölümdür Marmara İngilizce İşletme.

Mevhide Dilara Akbuar/ Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İkinci Öğretim

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi, Türkiye’nin en iyi işletme fakülteleri arasındadır. Gerek prestiji gerek konumunun vermiş olduğu avantajlar gerek akademik kadrosu ile İşletme okumak isteyen öğrenciler için çok cazip bir fakültedir.

İşletme ikinci öğretim bölümünün örgün eğitimden farkının sadece saat olduğunu düşünüyorum. Çünkü akademik kadro olarak aynı hocalardan ders almaktayız. Tek farkı derslerin saat 17.00’de başlayıp 21.00’de bitmesi olabilir. İkinci öğretim avantajları örgünden daha fazla bence. Gün içinde erken kalkma derdinin olmadığı, gündüz saatleri içinde kendinize vakit ayırabileceğiniz, gündüz çalışma imkanının olduğu bir program. Ben örgün eğitime puanım tutmasına rağmen ikinci öğretim seçimi yaptım. İlerleyen eğitim hayatınızda Çift Ana Dal, Yan Dal yapma durumlarınızda ikinci öğretim bölümü gerçekten çok avantajlı olmakta.

Bizzat okulumuz öğrencilerinin deneyimlerine dayanarak verdikleri bilgiler ve sundukları yorumlar için çok teşekkür ederiz. Sizlerin geleceği için de büyük önem arz eden bu süreci başarı ile tamamlamanızı dileriz. Umarız sizlere faydalı olabilmişizdir. Yazımızı okuyan herkese çok teşekkür ederiz. Hoşça, sinerjiyle kalın. 🙂