Herkese merhabalar! Uzun ve endişeli geçen bu karantina sürecinden sıyrılıp yavaş yavaş normalleşmeye başlasak da gelmekte olan yine geliyor. Evet DGS! Hemen hemen kapıya dayandı diyebiliriz. Peki, DGS nedir? Kimler başvurabilir? Hangi bölümlerden oluşuyor? Aklınıza gelebilecek birçok soruya cevap olmaya çalıştık. Keyifli okumalar!

DGS Nedir?

Artık hepimizin de bildiği gibi herhangi bir ön lisans programından mezun olmuş ya da mezun olma şartlarını sağlayan öğrencilerin girebildiği, ön lisans programının lisans programına tamamlandığı, ÖSYM tarafından her yıl gerçekleştirilen çoktan seçmeli bir sınavdır.

Kimler Başvurabilir? 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir ön lisans programından mezun olmuş ya da mezun olma şartlarını sağlayan yani son sınıfta olup staj dışındaki mezuniyet şartlarını sağlayan her aday başvurabilir.

DGS Sınavının İçeriği Nedir? Kaç Soru Var?

TYT ya da eski adıyla YGS konularını barındıran 60 Türkçe ve 60 Matematik olmak üzere 120 sorudan oluşan bir sınavdır. Dolayısıyla da adaylar mezun oldukları programlardan kazandıkları bilgi ve becerileri ölçemeyecek, her programdan gelen öğrencinin yapabileceği özellikte olacaktır.

Sınav Süresi Ne Kadar?

 150 dakika yani 2 saat 30 dakikadır. 

DGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Bir DGS puanının hesaplanabilmesi için öncelikle adayın her iki testten de en az 0,5 ham puan alması gerekir. Aynı zamanda bu sınavda da 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Sınavdan alınan puana ÖBP eklenerek yerleştirme puanı hesaplanır. Peki, ÖBP nedir? Ön lisans Başarı Puanı. Yani diploma notu. Adayın not ortalaması önce 100’lük sisteme çevrilip daha sonrasında belirlenen katsayı ile çarpılarak ÖBP hesaplanır. Katsayılar her sene giren aday sayısına bağlı olarak değiştiği için her sene puan hesaplaması farklı olur. Bir önceki sene sınava girmiş ve herhangi bir lisans programına yerleşmiş olan adayın bir sonraki sene sınava tekrar girdiğinde ÖBP’si 0,45 ile çarpılır. 

DGS’de İstenilen Her Bölüm Yazılabilir mi? Kaç Tercih Yapılabilir ve Tercihler Ne Zaman Yapılır? 

Tercihlerde mezun olunan programa bağlı olarak YÖK’ün belirlediği bölümlere tercih yapılabilir. 30 tane tercih yapma hakkı olmasıyla birlikte sınav sonuçları açıklandıktan yaklaşık 4-5 gün sonra tercih işlemleri başlatılır.

“DGS’yi kazandım. Üniversiteye 3. sınıftan mı başlarım?”

 Buna yerleşmiş olduğunuz üniversitenin yönetimi karar verir. Bazı üniversiteler 3.sınıftan başlarken bazıları ise 1.sınıftan başlayabilir. 

Peki, DGS’nin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? 

Sınav süresinden dolayı adaylarda stres oluşabilmekte, zaman zaman sınavın yetişmemesine de sebep olmaktadır. Gerekli stres yönetimiyle bu problem ortadan kalkacaktır!

Avantajlarına gelecek olursak ön lisans programından mezun olan adayların birçoğunda DGS’ye girmek yerine üniversite sınavına tekrar hazırlanıp daha iyi bir bölüm okuma düşüncesi akıllarının bir yerinde kendisini muhafaza eder. Fakat üniversite sınavının hitap ettiği kitle milyonları bulurken DGS sınavına girenlerin sayısı en fazla 300.000 olmuştur. Ayrıca üniversite sınavı birçok fen, anadolu liselerinden mezun olan öğrencilerin de girdiği bir sınavdır. DGS’de ise adayların birçoğu meslek lisesi çıkışlıdır. Böylelikle de disiplinli ve programlı çalışan bir adayın kazanma imkânı oldukça yüksektir. Aynı zamanda üniversite sınavı konu yelpazesi olarak da DGS sınavına göre oldukça geniştir. Bunca derse ayrılacak zamanın Türkçe ve Matematiğe verilmesi kazanma olasılığını gözle görülür farkla yükseltecektir.

DGS 2020 Sınav Başvuruları Ne Zaman?

Başvuru Tarihi: 09-17 Haziran 2020

Sınav Tarihi: 09 Ağustos 2020

Sınav Saati: 10:15

Sınav Ücreti: 130TL

Sonuç Tarihi: 09 Eylül 2020

Umarız ki kafanızdaki soru işaretlerini gideren bir yazı olmuştur. Tüm adaylara gönülden başarılar diliyoruz. Hayalini kurduğunuz yerlerde olmanız dileğiyle…

Hoşça ve sinerjiyle kalın… ☺