Herkese merhabalar! Dünyayı etkisi altına alan virüs sebebiyle hayallerinize, planlarınıza ara verdiğiniz şu süreci atlattıktan sonra hayatınıza bambaşka şekilde devam ederken aklınızdaki planlara ekleyebileceğiniz harika önerilerle geliyoruz!..

Fatih Sultan Mehmet’in en güzel emaneti, sokaklarında yürekli sevdaları taşıyan, eşsiz havasıyla saran, kültürün doruk noktalarına ulaşabileceğiniz, şiir dizelerinden taşan büyüsüyle rehberimizin ilk şehri İstanbul. Kiminin nefreti, kiminin tutkusu, efsaneleriyle efsaneleşen dev şehir…

                    “Acebyer var mı İstanbul’a benzer

                     Ki yeksan ola onda hak ile zer.”

Üsküdar

Mutlaka gitmeniz gereken yerlerin başında karmaşık sokakların tarih kokan kaldırımlarına sahip olan, sakin ama bir o kadar da rengarenk, İstanbul’un inziva ve sükûnet semti Üsküdar geliyor. 

Mavilerin Ortasında Bir Zarafet: Kız Kulesi

Çeşitli rivayetlerin sahibi, şairlerin vazgeçilmezi, binlerce yıllık tarihin şahidi, Türk yapımı film ve dizilerin yanı sıra, James Bond filmi olan ‘The World is Not Enough’ın (Dünya Yetmez)” final sahnesine ev sahipliği yaparak Hollywood yapımlarında da yerini almış eşsiz kule. Gündüz kahvaltı dışında rezervasyona gerek olmaksızın Kız Kulesi Kafeterya ve Restaurant’ın hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca uzaktan bu zarafeti seyredebileceğiniz kafeler de mevcut. Gitmişken Salacak Sahili’ni ziyaret etmeyi unutmayın! 

Giriş, ücretler ve daha fazla bilgiye sahip olmak için bu sayfayı ziyaret edebilir ve bu eşsiz manzarayı seyrederken, harika bir fotoğraf çekip bloğumuza yollayabilirsiniz! 

Mimar Sinan’ın Naif Yüreğinde Taşıdığı Aşkın Tecellisi: Mihrimah Sultan Camii

Kanuni Sultan Süleyman tarafından kızı Mihrimah Sultan için Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Bu yapı Üsküdar ilçesinde 1548’de tamamlanmıştır. Rivayetlere göre Mihrimah Sultan’ın suratı ay parçası gibidir ve Mimar Sinan onu sadece bir kez görmesine rağmen aşık olmuştur. Aşkını ifade etmek isteyen Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman’a haber vermeden bu sefer de Edirnekapı’da Mihrimah Sultan için ikinci camiyi inşa etmeye başlamıştır. Bu caminin yapımı da 1570 yılında tamamlanmıştır. Mihr-i Mah ismi Farsça’da güneş ve ay anlamına gelir. Mimar Sinan, Mihrimah Sultan’a kavuşamasa da bu camiyi onun aşkına ithaf etmiştir. Ve hatta 21 Mart’ta yani Mihrimah’ın Sultan’ın doğum gününde, güneş Mihrimah Sultan Edirnekapı Camii’nden aşağı inerken, Ay Üsküdar’da bulunan diğer Mihrimah Sultan Camii’nin ardından yükselmektedir. Daha sonrasında Mihrimah Sultan adına yapılan eserlerde Mimar Sinan’ın iç dünyasından izlere rastlandığı söylenmektedir. Her ne kadar kesinliği bilinmese de Üsküdar’a yolu düşenlerin kuşkusuz uğraması gereken önemli bir yerdir.

Fotoğraf: Vikipedi

Yeşilliğin İçinden Deniz Manzarasına: Fethi Paşa Korusu

Üsküdar’ın en sevilen yerlerinden biri olan Fethi Paşa korusu gerek ortama huzur veren yeşiliyle gerek deniz manzarasıyla uğranması gereken sakin mekanlardan biridir. İçerisinde Fethi Paşa Sosyal Tesisleri’ni de barındıran koru uzun yürüyüş yollarına sahiptir. Özellikle hafta içi sakinlik arayanlar için kuşkusuz  planlarınıza eklemeniz gereken harika bir öneri olacaktır!

Fotoğraf: tesislerimiz.ibb.istanbul

Göz Dolduran Bir Güzellik: Beylerbeyi Sarayı

Sultan Abdülaziz tarafından 1861-1865 yıllarında mimar Sarkis Balyan’a yaptırılımıştır. Dış cepheden batılı, içeriden ise klasik Osmanlı mimari yapı tarzını yansıtan Beylerbeyi Sarayı, çoğunlukla yazlık bir saray ve bir devlet konuk evi olarak kullanılmıştır. Beylerbeyi Sarayı ve çevresi Bizans Dönemi’nden itibaren farklı yapılara ev sahipliği yapmış bir bölgedir. 19. yüzyıl eseri olan bu eser göz kamaştırıcı köşklere ve set bahçelerine sahiptir. Ziyaret etmek isteyenler Üsküdar’dan Beylerbeyi’ne giden İETT otobüsleri, minibüsler ve Beylerbeyi İskelesine deniz yolu ile ulaşabilirler.

Fotoğraf: uskudar.bel.tr

Üsküdar Toptaşı: Atik Valide Sultan Camii

Afife Nur-Banu Valide Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış olan külliyenin bir yapısıdır. Anadolu yakasının en büyük külliyesidir. Nurbanu Valide Sultan Külliyesi, cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, Darülkurra, Darüşşifa’dan oluşur.

Mimar Sinan’ın 94 yaşında yaptığı bu cami aynı zamanda kendisinin son eseridir. Günümüzde Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne tahsis edilen külliyenin Darülhadis ve Darülkurra binaları ise 1970’lere kadar uzun yıllar Toptaşı Cezaevi hapishane olarak varlığını sürdürmüştür. Hapishanenin en tanınan misafirleri; Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Nihal Atsız, Yılmaz Güney, Can Yücel, Rıfat Ilgaz ve Çetin Altan gibi isimlerdir.

Fotoğraf: uskudar.bel.tr

Eşsiz Bir Seyir Tepesi: Çamlıca Tepesi

“Büyük Çamlıca” ve “Küçük Çamlıca” olarak ikiye ayrılan mekan İstanbul’un eşsiz seyir manzarasını gözler önüne seriyor. Kahvaltı ve akşam yemeği için ideal olan yerin turist çekiciliği de oldukça fazla. İçerisinde sosyal tesisleri de barındıran yerde kuşları gözlemlemek ve manzaranın tadını çıkarmak size eşsiz bir tecrübe kazandıracaktır!

Fotoğraf: tatilpanosu.net/ OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Osmanlı Devri İstanbul Velîlerinin Büyüklerinden: Aziz Mahmud Hüdayi Camii ve Külliyesi

Celvetiye tarikatının merkezini teşkil etmiş önemli bir tekkedir. Tekke’de ihtiyaç sahiplerine ve öğrencilere yemek verilmektedir. Ayrıca durumu olmayan evlere de yemek servisi yapılmaktadır. Derviş tekkesine uygun olarak inşa edilen cami son şeklini Sultan Abdülmecit döneminde almıştır. 1628 yılında İstanbul’da vefat eden Aziz Mahmud Hüdâi Hazretlerinin naaşı kendi adına yaptırılmış olan caminin bahçesinde bulunan türbededir. Türbeyi haftanın her günü 09:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kaynakça: seyahatdergisi.com

Şirin mi Şirin Üsküdar Semti: Kuzguncuk

Özlenilen mahalle kültürünün doruklarını yaşayacağınız, şahane sokakları, rengarenk evleriyle sizleri büyüleyecek bir semt! Harika bir kahvaltıdan sonra sokak sokak dolaşabileceğiniz, deniz kenarında soluklanıp gezinize devam edebileceğiniz sımsıcak mekanların olduğu bir yer arıyorsanız Kuzguncuk sizin için mükemmel bir tavsiye olacaktır!

Fotoğraf: journavel.com

Ülkemizin İlk ve Tek Uçurtma Müzesi: Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi

Dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden biri ve ülkemizdeki ilk ve tek olan Üsküdar Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı müze tüm mesai günleri 09.00 – 17.00 arası açık ve müze girişleri ücretsizdir. Karantina sürecinden sonra kardeşiniz, arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek için birebir! Gözlem ve uygulama yapabileceğiniz, rehber öğretmenlerin de sizlere eşlik edebileceği bu müzeyi yapacağınız kültürel geziler arasına ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve toplu ziyaretlerinize randevu oluşturmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Fotoğraf: ucurtmamuzesi.net

Gürültüden Münezzeh Bir Mekan: Nevmekan Sahil 

Üsküdar’da daha fazla zaman geçirmenize neden olacak yerlerden biridir. Gürültüden uzak, binlerce kitapla buluşabileceğiniz, harika mimarisiyle vazgeçilmez yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Alt katı kafe, üstü kütüphane olan bu yerde yalnızca ders çalışmak, kitaplarla vakit geçirmek yerine zaman zaman sergilerle de karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda kütüphanesi 7/24 açık. Mutlaka uğramanız gereken kütüphanelerin arasına ekleseniz iyi olur!

Fotoğraf: orayanasilgiderim.com

Üsküdar’ın Kültür Merkezleri 

 • Altunizade Kültür Merkezi
 • Çamlıca Kültür Merkezi
 • İcadiye Kültür Merkezi
 • Şair Nabi Kültür Merkezi
 • 75. Yıl Ünalan Kültür Merkezi
 • Ahmet Yüksel Özemre Kültür merkezi
 • Burhaniye Münevver Ayaşlı Kültür Merkezi
 • Gönül Tuna Kültür Merkezi
 • Güzeltepe Kültür Merkezi
 • Uran Kültür ve Sanat Merkezi 
 • Yavuztürk Niyazi Sayın Kültür Merkezi

Üsküdar’daki Tiyatrolar

İBB Şehir Tiyatroları Sahneleri

 • Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi
 • Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi

İstanbul Devlet Tiyatrosu Sahneleri

 • Üsküdar Tekel Sahnesi
 • Üsküdar Stüdyo Sahne

Balat 

İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan, Rum mimarisine sahip evleri, farklı din ve kültürleri birleştiren kozmopolit yapısıyla, yerli ve yabancı turistlerin odak noktası haline gelmiştir. Balat ismini ise Blachernae Sarayı’na olan yakınlığından dolayı ‘Saray Kapısı’ anlamına gelen ‘Palation’ kelimesinden almıştır. Kültürel zenginliğine de şahit olacağınız bu semtin dik yokuşlarından yorulsanız da şüphesiz harika zaman geçireceksiniz!

Kameraya Sığmayacak Bir Heybet: Fener Rum Erkek Lisesi

Çok az sayıda kalmış Rum eğitim kurumlarından biri olan lise aynı zamanda “Kırmızı Mektep” olarak da anılıyor. Bunun sebebi ise Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra Rumlara okulu kullanma iznini vermesi ve 1454 yılında kurulan okulun yapımında kullanılmak için Fransa’dan kırmızı tuğlalar getirilmesidir. Görkemli yapısı ve mimarisiyle sokağı canlandıran bu yapı, özellikle mimari yapılara ilgi duyan ve fotoğrafçılık sanatıyla ilgilenenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin arasında.

Fotoğraf: turkiyehabermerkezi.com

Hoşgörünün Yapıtı: Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Fener Rum Lisesiyle oldukça karıştırılan yapı Balat’ın en görülesi yerlerinin arasında! Geçmişten günümüze Fatih Sultan Mehmet ve daha sonraki hükümetlerin Ortodokslara olan nezaket ve hoşgörüsünün bir nevi şahidi olan yapı aynı zamanda Dünya Ortodoks Hıristiyan Kiliselerinin evrensel merkezi olarak kabul ediliyor. Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, kısaca ‘Fener Patrikhanesi’ olarak da anılmakta. 

Fotoğraf: mepanews.com

Tarih ve Kültür Harmanı: Küçük Mustafa Paşa Hamamı

Hala aktif olarak kullanılan, Fatih Sultan Mehmet zamanında Kara Mustafa Paşa tarafından yapılan bu yapı Balat’ın en kültürel mekanları arasında yerini almakta. Günümüzde kültür sanat faaliyetlerinde İstanbullulara ev sahipliği yapan mekan 15.yüzyıldan bu yana hala ihtişamını koruyor. 

Fotoğraf: kucukmustafapasahamami.com

1490’dan Bu Yana: Atik Mustafa Paşa Camii 

Eski yıllarda Bizans Kilisesi olarak hizmet veren ve Osmanlı hakimiyeti ile birlikte camiye dönüştürülen, 1490 yılında II.Beyazıt dönemi sadrazamlarından Koca Mustafa Paşa tarafından camiye çevrilmiştir. Cami içerisinde Hz. Cabir Abdullah El Ensari’nin makamı bulunduğundan Hz. Cabir Camii ismiyle de anılır. 

Fotoğraf: islamansiklopedisi.org.tr

Dünyadaki Tek Demir Kilise: Sveti Stefan Kilisesi

Stefan Bogoridi, araziyi bağışladıktan sonra bu bölgedeki ahşap yapının yıkılmasıyla kaynaklarda verilen bilgiye göre 1898 yılında kilisenin yapımı tamamlanıyor. Bu tarihi ibadethane, yaklaşık 500 ton demir kullanılarak inşa edildiği için halk arasında ‘Demir Kilise’ olarak da anılıyor. Şehrin görülmesi gereken kiliseleri listesinde yerini alan harika bir yapı olarak karşımıza çıkıyor!

Fotoğraf: Vikipedi

Eski Bir Mahkeme Sarayı: Ferruh Kethüda Camii

Mahkemealtı adını alan cadde üzerinde bulunan, Mimar Sinan tarafından Sadrazam Semiz Ali Paşa’nın kahyası olan Ferruh Kethüda adına inşa edilmiş bu camiinin avlusunda eskiden mahkemeler görülmekteydi. Ön bahçesinde havuz, arka tarafta ise güneş saati yer alıyor. Osmanlı döneminde Halvetiyye tarikatının Sünbüliye koluna ait bir tekke olarak da kullanıldığı için o dönemde Balat Tekkesi olarak da isimlendirilmiştir. Osmanlı’nın cami mimarisinin en iyi örneklerinden birisi olarak günümüzde varlığını sürdürmektedir.

Fotoğraf: turanakinci.com

Beyoğlu 

Köklü tarihiyle, sanat ve kültürüyle İstanbul’un en kozmopolit semtlerinden biri olan Beyoğlu, gitmeniz gereken yerlerin başında! İstanbul’un en merkezi yerlerini de içinde barındıran Beyoğlu, ziyaretçisi eksik olmayan vazgeçilmez yerlerden biridir!

Şehrin Ortasında Bir Asalet: Galata Kulesi

İstanbul’un sembol yerlerinden biri olan, ilk başta bir fener kulesi olarak denizcilere yol göstermesi amacıyla 528’de inşa edilen yapı şehrin en güzel manzaralarını önünüze seriyor.

Terasıyla panoramik İstanbul manzarasını seyredebileceğiniz bu harika yapıya dair birçok efsane de mevcut. Kız Kulesiyle dev aşkının yanı sıra, denildiğine göre kuleye ilk kez kiminle çıkıldıysa o kişiyle evleniliyormuş. Gideceğiniz yerlere şüphesiz Galata’yı eklerken, kiminle gideceğinizi de bizce bir düşünün 🙂

Naif Bir Mimari: Aynalıkavak Kasrı

Osmanlı İmparatorluğu Döneminden, “Tersane Sarayı” olarak bilinen yapılar grubundan günümüze ulaşabilen tek örnektir. Beyoğlu’nun Kasımpaşa semtinde bulunan bu yapıdan Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde bahsetmiş ve kasrın Fatih Sultan Mehmet zamanında yapıldığını yazmıştır. Ziyaretçiye açık olan bu sarayda odalar, geçmiş kültür ve yaşayış biçimini sizlere hatırlatacak. İç dekorasyonda sedir düzenlemeler, çatılar, şu an kullanılmayan ısıtma biçimlerine şahit olacağınız Aynalıkavak Kasrı’nın alt katı Sultan III. Selim’in tarihî Türk çalgılarının sergilendiği bir müze haline getirilmiştir. Uğramadan geçmeyin!

Fotoğraf: islamansiklopedisi.org.tr

Cemaati En Geniş Katolik Kilisesi: St. Antuan Kilisesi

Görkemli mimarisiyle 1913 yılında açılan kilise, İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından yapılmıştır. Beyoğlu’nda yerli ve yabancı turistlerin odak noktası haline gelen kilise aynı zamanda İstanbul’un en büyük ve cemaati en geniş Katolik Kilisesi’dir. 

Fotoğraf: flickr.com

Kapsamlı Bir Kültür Projesi: Pera Müzesi

Suna ve İnan Kıraç Kültür Vakfı tarafından 2005 yılında açılan Pera Müzesi, hem müze hem de kültür merkezi niteliği taşımakta. Önemli uluslararası ve ulusal sergilerin düzenlendiği müzede Frida Kahlo ve Diego Rivera, Çarlık Rusyası’ndan Sahneler, Picasso gibi isimler de yer almıştır. Bünyesinde sergi salonları, eğitim odaları, oditoryum, cafe ve artshop barındıran müzede çeşitli konserler de yapılmakta. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin! 

Fotoğraf: gezgez.net

İstanbul’un En Eski Mevlevihanesi: Galata Mevlevihanesi

Günümüzde Divan Edebiyatı Müzesi olarak kullanılan Galata Mevlevihanesi, 1491 yılında İskender Paşa tarafından inşa edilmiştir. İlk şeyhliğine Sinoplu Safayi Dede getirilmiş ve 1925’te son şeyhi Ahmet Celaettin olmuştur. Başta ünlü divan şairimiz Şeyh Galip olmak üzere aralarında 19. Yüzyıl sufi şairlerden Galip Dede’ye de rastlayacağınız birçok Osmanlı mezar taşı bulunuyor. Ahşap zeminli sekizgen semahanede yapılan gösterilere şahit olabilir, harika bir atmosferin tadını çıkarabilirsiniz! 

Fotoğraf: istanbulbeautiful.com

Estetik Bir Güzellik: Kamondo Merdivenleri

1850 yılında, Kamondo ailesi anısına yapıldığı için bu isim ile anılmıştır. Dede Kamondo, Avusturya Lisesi’nde okuyan torunlarının yokuşu rahat çıkmaları için merdivenleri yaptırmıştır. Aynı zamanda 2012 yılında James Bond’un Skyfall filminin çekimleri için geldiği İstanbul’da Bond’un dublörü Robbie Madison’un ilgisini çeken ve üzerinde motoruyla birkaç akrobatik hareket yaptığı merdivenler nostaljik görüntüsüyle “Aşıklar Merdiveni” olarakta anılmakta.

Fotoğraf: tripadvisor.com.tr

Dinmeyen Kalabalığın Kalbi: Taksim Meydanı

Meydan adını insanların su ihtiyacını karşılamak için Galata–Beyoğlu suyunun “taksim edildiği” yani dağıtıldığı “Taksim” adından alıyor. Bu zamanlarda şu anda var olan canlılığa sahip olmayan meydan şimdilerde alışveriş merkezi, mağaza, sinema ve birçok mekanıyla kalabalığa ev sahipliği yapıyor. 

Fotoğraf: tripadvisor.com.tr

Nostaljik Tramvayın Evi: İstiklâl Caddesi

Nostaljik tramvayın geçtiği Tünel ile Taksim Meydanı arasında uzanan İstiklal Caddesi, İstanbul’un kuşkusuz en kalabalık caddelerinden biridir. Dünyaca ünlü markalardan ucuz giysi satan pasajlara kadar alışveriş için merkez niteliği taşıyan cadde, birçok insanla birlikte birçok mekanı da içinde barındırıyor! 

Fotoğraf: blog.perapalace.com

Cezayir Çıkmazı: Fransız Sokağı

Beyoğlu Galatasaray Lisesi’nin arkasında bulunan Fransız Sokağı, Cezayir Sokağı veya Cezayir çıkmazı olarak da bilinmektedir. Önceden çıkmaz sokak olan bu sokakta restorasyon yapılarak sokak süslenmiş ve boyanmıştır. Çok güzel bir görselle karşılaşacağınız bu sokakta aynı zamanda çok güzel müzikallerle de karşılaşabilirsiniz! 

Fotoğraf: taksimdekioteller.blogspot.com

Mini Türkiye Turu: Miniatürk

Miniatürk, Beyoğlu’na bağlı Sütlüce semtinde bulunmaktadır. Dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür park özelliğini taşımaktadır. Anadolu Eserleri, İstanbul Eserleri ve Yurt Dışı Eserlerini gözlemleyebileceğiniz bu harika açık hava müzesini mutlaka ziyaret edin! Giriş, ücretler ve daha fazla bilgiye sahip olmak için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Fotoğraf: t24.com.tr

Beyoğlu’ndaki Tiyatrolar 

Özel Tiyatrolar

 • Aksanat Tiyatroları
 • Dot Tiyatro 
 • Sadri Alışık Tiyatrosu
 • Sıfırnoktaiki
 • Talimane Tiyatrosu
 • Tiyatro Oyun Evi
 • Tiyatro Z 

Beyoğlu’ndaki Sinemalar

 • Beyoğlu AFM Fitaş Sineması 
 • Beyoğlu Alkazar Sineması
 • Beyoğlu Atlas Sineması
 • Beyoğlu Sineması
 • Beyoğlu Cinemajestic
 • Beyoğlu Demirören AVM
 • Beyoğlu Pera Sineması 
 • Beyoğlu Sinepop
 • Beyoğlu Yeni Rüya Sineması
 • Beyoğlu Yeşilçam Sineması 

Beyoğlu’ndaki Kültür Merkezleri

 • Ada Kültür Merkezi
 • Akbank Kültür Merkezi
 • Alman Kültür Merkezi
 • Atilla İlhan Kültür Merkezi
 • Evrensel Kültür Merkezi
 • Fransız Kültür Merkezi
 • İspanyol Kültür Merkezi
 • İstanbul Kültür ve Sanat Merkezi
 • İtalyan Kültür Merkezi
 • Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi
 • Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı
 • Pamukbank Kültür Merkezi
 • Kemancı Kültür Merkezi
 • Romen Kültür Merkezi
 • Yapı Kredi Kültür Merkezi
 • Borusan Kültür Merkezi
 • Mezopotamya Kültür Merkezi
 • Ruhi Su Kültür Merkezi
 • Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi

Beyoğlu’ndaki Özel Müzeler

 • Pera Müzesi
 • Vedat Nedim Tör Müzesi
 • Doğançay Müzesi
 • Refia Övünç Desen Müzesi
 • İstanbul Beyoğlu Anadolu Müzesi
 • İstanbul UFO Müzesi
 • Pera Palas Oteli Atatürk Odası Müzesi

Bitmeyen güzelliklerin şehri İstanbul… Bizler yalnızca bazı güzelliklerinden bahsettiğimiz bu ilk yazımızda mutlaka keyifle gezebileceğiniz bir yeri bulacaksınızdır. Ama “Ben İstanbul’a şöyle yüksekten bir baksam…” diyenler için son olarak: 

İstanbul’un En Yüksek Binaları:

 • Sapphire İstanbul(261 m.)
 • İşbank Kulesi (181 m.)
 • Şişli Plaza (170 m.)
 • Tekstilkent Plaza 1 (168 m.)
 • Selenium Twins 2 (164 m.)
 • Süzer Plaza (154 m.)
 • Trump Tower (154 m.)
 • Akbank Kulesi (141 m.)

Umarız yazımızı keyifle okumuş ve beğenmişsinizdir. İkincisi çok yakında sizlerle olacak! Bulunduğumuz bu önemli ve zor süreçleri atlattıktan sonra Yahya Kemal’in de dediği gibi bu “Hayal Şehir” de doyasıya eğlenmeniz, öğrenmeniz ve büyüsünde kaybolmanız dileğiyle… Sağlıcakla, hoşça ve sinerjiyle kalın… Diğer yazılarımıza ulaşmak için Sinerji Blog hesabını takip etmeyi unutmayın!