Tarih boyunca Doğu Roma (Bizans) ve Osmanlı İmparatorluğu gibi iki büyük medeniyete başkentlik yapmış, nice savaşlar nice kuşatmalar görmüş bu kadim şehir elbette ki içinde bulundurduğu yapıları ve yapıların içindeki tarihi günümüze kadar ulaştırdı. Bu yapılar günümüzde müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Siz de İstanbul’un eşsiz müzelerinde kaybolmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Ayasofya

Fotoğraf: listelist.com

2020 yılında cami olarak ibadete açılmış olsa da namaz vakitleri dışında müze gibi ziyaret edebilmeniz mümkün. Üstelik ücretsiz!  

İstanbul’da tarihi yarımadanın merkezinde bulunan bu büyük yapı Bizans İmparatoru I.Justinianus tarafından 532-537 yılları arasında patrik katedrali olarak inşa ettirilmiş. Daha sonrasında Fatih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesiyle cami olmuştur.

Ayasofya o kadar önemli ve ihtişamlı bir yapıydı ki Bizans’ı ziyaret eden dönemin Viking kralı Halvdan bu eşsiz yapıda bir iz bırakmak istedi. Bıraktığı bu iz günümüze kadar ulaştı.

Fotoğraf: listelist.com

 Halvdan buradaydı.                                                                

Ayasofya’nın ismi “aya” ve “sofya” sözcüklerinin birleşmesiyle eski yunancada “kutsal bilgelik” anlamına gelmektedir.

Ayasofya’nın içerisine girdiğiniz anda aldığınız her nefeste burnunuzdan geçen tarih kokusunu hissedeceksiniz. İçerisinde bulunan Bizans mozaiklerini, Osmanlı İmparatorluğunun dokunuşlarını gördüğünüzde içinizde oluşan o hissi yaşamalısınız. İki dinin izlerinin harmanlandığı bu tarihi yapı Sultanahmet meydanında bulunuyor.

Topkapı Sarayı Müzesi

Fotoğraf: hurriyet.com

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinden sonra 1478’de yaptırmış olduğu ve devlet işlerinin yönetildiği, padişahın yaşadığı yerdir.

3 Nisan 1924 yılında müze olarak hizmet vermeye başlayan Topkapı Sarayı Cumhuriyet’in ilk müzesi olma unvanını taşıyor. Topkapı Sarayı 4 avlu 1 haremden oluşuyor. 1.Avlu Osmanlı halkına açık tek avlu diğer kısımlar padişahın özeli sayıldığı için padişahın izin vermediği kimsenin girmesine izin verilmiyordu.

Topkapı Sarayını ziyaret ederek hem saray hayatını hem de içerisinde bulunan değerli eşyaları gözlemleyebilirsiniz. Ancak Sarayı gezerken dikkat etmeniz gereken bir şey var. Kutsal Emanetler bölümünü gezecek iseniz içeriye açık kıyafet ile (şort, mini etek vs.) girmemelisiniz.

Gelelim müze ücretlerine; Topkapı Sarayı giriş ücreti 2020 yılı için 100 Türk Lirasıdır. Müzekart sahibi iseniz ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ancak verdiğiniz 100 liranın içerisine harem dahil değildir. Harem Dairesini gezmek istiyorsanız ek olarak 70 Türk Lirası daha vermek zorundasınız. Harem Dairesinde müzekart geçerli değildir.

Kimler ücretsiz girebilir?

 • 18 yaş altındaki çocuklar,
 • 65 yaş üstü ve T.C. vatanadaşları,
 • Gaziler ve gazi yakınları (eş, anne, baba, çocuk gibi),
 • T.C. vatandaşı olan engelliler ve bir refakatçi,
 • Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli erbaş ve erler,
 • Seyahat acentesi sahipleri ve kokartlı tur rehberleri ücretsiz olarak Topkapı Sarayı’na giriş yapabilir.

Galata Kulesi

Fotoğraf: uted.org

İstanbul’dan bahsedip de Galata’dan bahsetmemek olmazdı. Galata Kulesi 528 yılında Bizanslılar tarafından fener kulesi olarak inşa edildi. 1200’lü yıllarda tahrip edilen kule 1348 yılında Cenevizliler tarafından tekrar inşa edildi. 

Kule Türklerin eline geçtikten sonra düzenli bir şekilde bakımı yapılıp tamir edildi. 17. yüzyılda rasathane ve bilim merkezi olarak kullanılan yapı 18. yüzyıla gelindiğinde ise yangın gözlem evi olarak kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise tüm ihtişamıyla Beyoğlu’nda ziyarete açık, bir de içerisinde restaurant bulunuyor. Ancak yapılan son restore çalışmasında içerisindeki restaurantın kaldırılacağı sadece müze olarak ziyarete açık olacağı bildirilmiştir.

Bir rivayete göre Galata Kulesi’ne birlikte çıktığın kişi ile evlenirsin derler. Ama iki kişinin de ilk defa çıkıyor olma şartını unutmayalım. Siz de daha önce Galata Kulesi’ne çıkmadıysanız sevdiğiniz kişiyle çıkıp deneyebilirsiniz.

Gelelim ücretlere; Galata Kulesi’ne çıkmak T.C. vatandaşları için 7.5 Türk Lirası yabancı kişiler için 15 Türk Lirası, müzekart geçmemekte. Galata Kulesi’ni haftanın her günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı

Fotoğraf: yerebatan.com

Bizans İmparatoru I.Justinianus tarafından yaptırılan sarnıç şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptırılmıştır. Şehir Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçtikten sonra da sarnıç bir müddet kullanılmış Topkapı Sarayı’nın bahçelerine bu sarnıçtan su verilmiştir. 

Suların üstünden yükselen büyük sütunlar sebebiyle “Yerebatan Sarayı” da denmiştir. Günümüzde İstanbul deyince akla gelen simgelerden olmuştur ve ziyarete açıktır. Sarnıcın içerisinde en çok dikkat çeken ise dev Medusa başıdır.

Fotoğraf: yerebatan.com

Medusa Yunan mitolojisinde gözlerine bakan kişiyi taşa çeviren bir canavardır. Bu heykelin sarnıca neden konulduğu hakkında kesin bir bilgi olmasa da Medusa’nın sarnıcı koruyacağına inandıkları düşünülmektedir.

Müzeye giriş;

 • T.C. vatandaşları için 15 Türk Lirası yabancı uyruklular için 30 Türk Lirası
 • T.C. vatandaşı öğrenciler ve öğretmenler için 5 Türk Lirası
 • 8 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz.

Yerebatan Sarnıcını haftanın her günü 09.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Fotoğraf: muze.gov.tr

İstanbul Arkeoloji Müzesi Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binasıdır. İçerisinde Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde yer alan medeniyetlerin eserleri sergilenmektedir. Heykellerden eski çağlarda kullanılan objelere kadar büyük bir envantere sahip olan bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Müze üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

 • Arkeoloji Müzesi
 • Eski Şark Eserleri Müzesi
 • Çinili Köşk Müzesi

Binaların hepsi yan yana olduğu için üç bölümü de kolayca görebilmeniz mümkün. Bu bölümleri gezebilmek için ayrı ücret ödemenize gerek yok. Girişte alacağınız tek bilet ile üç bölümü de gezebilirsiniz. 

Müze ücretleri ise şöyle;

Müzeye giriş 50 Türk Lirasıdır. 18 Yaş altındaki öğrenciler müzeye ücretsiz girebilirler. Müze Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olduğu için müzekart geçerlidir. İstanbul Arkeoloji Müzelerini 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze pazartesi günleri kapalıdır.

Bu yazımızda rotası İstanbul olanlara ya da zaten İstanbul’da yaşayıp bu müzelere gitmemiş olanlara kesin olarak gitmeniz gerektiğini düşündüğümüz müzeleri listeledik. Bizden önce yaşamış insanların ne yaptıklarını, bize ne bıraktıklarını görmek ve anlamanın çok önemli olduğunu, bütün bunlardan ders çıkarmamız gerektiğini, müze gezmenin hobiden ziyade bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz. Tarihle kalın, Hoşça kalın.