Çoğumuzun dünyanın en zengin insanı olarak adını duyduğumuz günümüzde de dünyanın en zengin ikinci insanı sayılan yazılım devi Bill Gates’in nasıl bir hayat sürdüğünü, hangi başarılara imza attığını, hangi projeleri hayata geçirmek istediğini, nasıl yardımsever biri olduğunu ve gençlere ders niteliğindeki tavsiyelerini merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Daha çok Bill Gates adıyla tanınan Amerikalı girişimci, yazılımcı, iş insanı ve yazar William Henry Bill Gates 28 Ekim 1955 tarihinde Seattle, Washington’da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Bilgisayar merakı çok küçük yaşlarda iken başladı, daha 12 yaşındayken bilişim kurslarına katıldı. Seattle’da gitmiş olduğu okulda derslerini ekerek arkadaşı Paul Allen ile daha çok bilgisayar odasında zaman geçirdi. Derslere girmeyerek zamanını geçirdiği bilgisayar odasında Gates, Tic Tac Toe oynatan bir yazılım geliştirdi. Bu oyun bizim “SOS” adıyla bildiğimiz oyundur.

Bilgisayar merakı sayesinde çok yüksek bir puanla Harvard Üniversitesi’ne kabul edilen Gates, üniversitede okuduğu süreçte derslere gitmek yerine poker ve video oyunları ile tüm vaktini geçirmeye başlamıştı. Bu durum arkadaşı Paul’ün ona bir makale göstermesiyle değişti. 1975 senesinde Harvard Üniversitesi’ni 3. Sınıfta iken bıraktı.

İki yakın arkadaş Gates ve Allen birlikte bir şirket için yazılım hatalarını arayıp buldular, 1972 senesinde ilk şirketlerini kurdular ve bu şirketten 20 bin dolarlık satış yaptılar, yine başka bir şirket için yeni bir yazılım dili geliştirdiler, Apple’ın siparişi üzerine çeşitli uygulama sistemleri (Word, Excel vb.) geliştirdiler ve hepimizin bildiği üzere en büyük başarıları olan Microsoft şirketini kurdular. Şirketin adı “microcomputer” (mikrobilgisayar) ve “software” (yazılım) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelir.

Başarılarının yanında başarısızlıkları da olmuştur elbette fakat “Başarıyı kutlamak güzel ama başarısızlıkların dersine kulak vermek daha önemlidir.” diyerek çalışmalarına azimle, inançla devam etmiştir.

1994 yılından bu yana Melinda Gates ile evli olan Bill’in Jennifer, Rory, Phoebe adında da üç çocuğu bulunuyor.

Hayır işlerine vakit ayırabilmek adına işinden ayrılan Gates, eşi ile kurduğu “The Bill and Melinda Gates Foundation” için çalışıyor.

Ayrıca oldukça zengin olmasına rağmen Bill Gates mirasını çocuklarına bırakmayıp her birine yalnızca 10 milyon dolar vermeyi planlıyor. Mirasının geri kalanını “Bill Gates Vakfı” hesabına bağışlayacak olan Gates çocuklarına bütün mirasını bırakmanın onlara iyilik etmek olmayacağını düşünüyor.

Gates’in adını birçok kez yaptığı hayırlarla da duyuyoruz. Uzun yıllar özellikle Afrika’daki 5 yaş altındaki çocukların ölüm sebebini araştıran Gates, ölüm sebeplerinin birçoğunun ishal olduğunu anladığında harekete geçti ve tedavileri için çok büyük paralar harcadı. Öyle ki Afrika’daki insanları düşünerek bir tuvalet icat etti. Güneş enerjisi ile çalışan, suyu geri dönüştüren ve insanların artıklarını saklanabilir enerjiye dönüştüren icatta, sürekli devam eden süreçten geri kazanılan su, tekrar sifona dolarak ekstra su harcayışını engellemiş olacak. Tuvalete harcanan suyu en aza indirecek icat güneş ve rüzgar gibi enerji kaynakları ile çalışacak. Bill Gates’in girişimiyle icat edilen tuvalet sistemi 370 milyon dolara mal oldu.
Bill Gates’in şuan yaptığı çalışmalar hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız Bill Gates’in kendi Youtube hesabına veya bloğuna bakabilirsiniz. Ayrıca bloğunda okuduğu kitaplardan beğendiği yerleri de paylaşıyor. 

Bill Gates 65 yaşında bir emekli olmasına rağmen her gün sabahın altısında kalkıp elinde kitap dolu çantasıyla işe gidiyor ve hala bir şeylere çözüm arıyor. 300-400 yıl hiç çalışmasa dahi ailesiyle beraber rahat bir hayat yaşamasını sağlayacak serveti olmasına karşın Gates, çalışmayı tercih ediyor.
Dijital dünyaya şekil veren; her daim okuma, araştırma, çalışma azmi içerisinde olan ve aynı zamanda da sempatik olmayı başarabilen yazılım devinden alacağımız tavsiyeler ve dünyanın en zengini olmasının sırları nelerdir? Maddeler halinde özetleyelim.

 • Enerjiye sahip olmak
 • Zaman yönetimini iyi yapmak
 • Vizyon sahibi olmak
 • Düzenli ve sıkı çalışmak
 • Asla vazgeçmemek ve hatalardan ders çıkarmak
 • Akıllı elemanlarla çalışmak ve onlara değer vermek
 • Piyasanın gelişimini takip etmek ve piyasayı şekillendirmek
 • Yaptığın işten zevk almak
 • Odaklanmak, ertelememek
 • Alçak gönüllü bir yaşam sürmek
 • Mizah sahibi olmak
 • Çok okumak ve çok araştırmak

Genç yaşta dünyanın en zenginleri arasına giren Gates hiçbir zaman vazgeçmemiştir, hep okumuş ve araştırmıştır. Gates verdiği birçok röportajda da okumanın ne kadar önemli olduğunu, kendisinin de küçük yaşlardan beri hep okuduğunu ve bunu yaparken de mutlu olduğunu dile getirmiştir. İnsanlara bilgiler doğuştan verilmez, kişinin çabasıyla edinilir. Gates’in hayatından çıkaracağımız sonuç da bu olmalıdır: azim, okuma, araştırma, çalışma olmadan başarı kendini bize bırakmayacaktır, bu sebeple her zaman bilgiye aç ve açık olmalıyız.

Hoşça ve sinerjiyle kalın.. 🙂