Merhaba değerli okurlarımız,
‘Tüm Masallar Çocuklar İçin Mi?’ aslında hiç düşünmediğim ancak böyle bir soruyla karşılaştığımda bende uyandırdığı merakın tarifi yok… Bu sebeple bu yazım benim için çok anlamlı ve etkileyici oldu. Umarım sizde de aynı etkiyi yaratır. Keyifli okumalar.

Masallar sıradan metinler değildirler… Sıra dışıdır hepsi. İnsan bazen masal gibi yaşamak ister. Her yetişkinin ardında yatan bir çocuk yanı elbet vardır. Tercihlerini gerçekten yana değil de hayallerinden, dinlediği masallardan yana kullanır. Bir bakarız sözcüklerle resmeden masallarda buluruz kendimizi, hayallerimizi. Düşündüğümüz zaman hayallerimiz aynı zamanda rüyalarımızdır. İşte bu yüzden tüm masallar çocuklar için değildir. Her hikaye belli bir yer belli bir zamanda başlar. En gelişmiş iletişim teknolojimiz olsa da hala bir araya gelip masal dinlemeye, hayal kurmaya ihtiyacımız vardır. Ancak o zaman toplum oluruz. 

Masalların özel bir görevi vardır. Bizlere hayatımızın noktalarını farklı bir biçimde birleştirmeyi öğretiyorlar. Hikayen ne kadar sihir ve hayret dolu olursa hayatında öyle olur. Hayatımızı onu yaşarken değil de anlatırken yaratıyoruz aslında. Hep aynı hikayeyi anlatırsak başka bir dünyanın mümkün olduğunu unutuyoruz.

Bu modern toplumda içinde kaybolduğumuz bir hikaye var. Kıtlık, hırs, tüketim, korku. Peki bu hikayeden nasıl çıkacağız? İşte o anda masallar bize yardıma koşuyorlar. Binlerce senedir gönülden ağıza, ağızdan kulağa, kulaktan gönüle süzüle süzüle bize gelen şifalı simgesel bir yolculuktur. Masallarda kahraman plansız bir adım atan, risk alan kişidir. Masallarda aşk kazanır. Masallarda son ekmek lokması paylaşılır. Masallarda en küçük kazanır ve kuyunun dibine düştüğümüzde yeni sihirli dünyalar keşfederiz. Onları dinlerken biz de bunu yaşıyoruz. Masallar kulağımıza fısıldıyor. Hayatımızı yeniden yorumlamaya çağırıyor. Hayat yolumuzu farklı bir şekilde çizmeyi öğretiyor bu da kahramanın yolu. Sen de bir masalcısın. Bugün kime, hangi masalı anlatacaksın?

Sonuç olarak sizce de tüm masallar çocuklar için mi? Bu soruyu ilk gördüğümde bende uyandırdığı merakla yazdığım kısacık metinim ile umuyorum ki sizlere de çok şey katmışımdır. Kıymetli vaktinizi ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Mutlu, sağlıklı ve sinerjili günler dilerim.