Herkese merhaba, sevgili sinerji okurları! Bugün biz öğrencilerin hayatının merkezinde adeta taht kuran, başarmak için yürümeye çalıştığımız yollarda ayağımıza taş olan sınav kaygısından bahsedelim biraz. Nedir sınav kaygısı? Durum tahmin ettiğimizden daha mı ciddi? Neler kaygıya sebep olur? Ne yapılmalı? Gelin hep birlikte bir bakalım! 

   Kaygı, kişinin korku verici veya tehdit edici bir duruma karşı vermiş olduğu ruhsal ve bedensel bir tepkidir. Dolayısıyla sınav kaygısını da sınava karşı oluşturduğumuz bir tepki olarak ifade edebiliriz. 

   Sınav kaygısına sebep olan etkenleri en başta fiziksel ve duygusal olarak genelleyebiliriz. Bunlardan agresiflik, depresyon hali, ağlama, panik, korku gibi haller duygusal etmenlerken; el ve ayakta karıncalanma, baş ağrısı, hızlı kalp atışları gibi durumlar ise fiziksel etmenlerdir. Peki, bunun önüne nasıl geçeriz?

  Sınav kaygısı doğuştan değil zamanla kazanılan bir durumdur. Bildiğimiz gibi problem çözme aşamalarında ilk problemi tanımak ve bunu tetikleyen şeyleri tespit etmek gerekir. Bu durumda da ilk yapılacak şey kaygının neden oluştuğu ve bunu besleyen durumların neler olduğunu bulmaktır.

Neden Kaygılanırız?

  Kaygı genelde bazı şeylerin eksikliğinden ortaya çıkar. Sınav kaygısını tetikleyen en büyük eksiklik ise sınava yeterli derecede çalışılmamış olmasıdır. Baştan savarcasına çalışılan bir ders sınav esnasında da sizi başından savar. Çözümü gayet açık. Planlı bir şekilde çalıştığınız her ders kaygınızı da aynı oranda azaltacaktır. Üstelik o dersi anlamaya başladığınız andan itibaren duyduğunuz mutluluk sizi daha çok teşvik edecektir.

  Kaygılanmamıza sebep olan bir diğer durum tabiri caizse “El alem ne der?”. Bu düşünce çalışmış olduğunuz bir derste bile size kayıp verebilir. Ailenizin, çevrenizin beklentisini karşılamak için girdiğiniz bu stres omuzlarınıza aldığınız büyük ve gereksiz bir yüktür. Evet, belki duyduğunuz güzel sözler, tebrikler sizi tatmin ediyordur fakat başarısızlık da bir yandan sizi korkutuyor. Bu korku size daha çok zarar veriyor. Başarınız ya da başarısızlığınız sizin hayatınızı etkiler. Bu yüzden olumsuz sözler sizi bu denli etkilememeli. 

  Bir diğer durum ise problemin asla kendisinde olmadığını düşünen kanser kitle. Bu kitle, başarısızlıklarını kendi eksikliğinden olduğunu düşünmeyip öğretmenine, sınavın zorluğuna, ya da başka etkenlere saldırarak kendilerini hem tatmin edip aynı zamanda çaresizliğin arkasına sığınırlar. Halbuki o sınava çalışan sendin, sınava giren de. Bu saydıklarımızın elbette etkisi vardır fakat bunlar ciddi bir başarısızlığa sebep olmaz, herkes kendi yolunu kendisi çizer.

  Son olarak da yüksek notlarla dünyayı kurtaracaklarına inanan diğer bir kitle. Elbette ki herkes emeğinin karşılığını almak ister. Fakat yüksek alamayınca karalara bağlamak öz güven eksikliğine sebep olacaktır. Düşük aldığı her sınav için kendisine olan güveni azalacak ve çaresiz hissetmeye başlayacaktır. 

Ben Nasıl Bunun Üstesinden Gelirim?

  Kaygı soyut bir olaydır. Dolayısıyla ilk olarak düşüncelerimize olumlu anlamda şekil verebilirsek problemin en büyük ve zor kısmını halletmiş oluruz. 

  Sınava sıkı bir çalışmayla hazırlanın. Bilgilerinizden ne kadar eminseniz kaygınız o kadar az olacaktır. Çalışmalarınıza sınavdan bir önceki akşam değil bir hafta öncesinden başlayın, sınava yakın son dokunuşlarınızı yapın. Sınavı gözünüzde büyütmeyin. Sınav prosedürü değişmez, değişen sizin bakış açınızdır. Olumlu yaklaşırsanız olumlu sonuç alırsınız. Hiç bilmediğiniz bir ortamde girecek olmanız sizde heyecan oluşturuyorsa sınav öncesinde gidip görebilir hatta şartlar uygunsa kendiniz sınavın bir denemesini yapabilirsiniz. Bu sizi biraz daha rahatlatacaktır.

  Sınav esnasında aklınız sadece sınavda olsun. Heyecanınız, olumsuz düşünceler size zaman kaybettirir. Herkesin kendi metodu vardır. Sınavda kimileri sırayla gitmeyi tercih ederken kimileri karışık hatta bazıları sondan başa bile gelebilir. Siz size en iyi olan hangisiyse o şekilde yapın, daha önce yapmadığınız bir şeyi denemek zamanınızı alabilir.

  Etkenleri ne olursa olsun sizi en çok etkileyecek şey sizin bakış açınızdır. Neyi nasıl görmek istediğinize kendiniz karar verin. Yanlış da olsa doğru da olsa sonuçlarına siz katlanırsınız. 

Hoşça ve sinerjiyle kalın…