Herkese merhaba, “2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftasında” sizler için bu değerli haftanın önemini, lösemi hastalarının geçirdiği zorlu süreci kalemimiz yettiğince anlatmaya çalıştık. Toplum olarak bu kardeşlerimizin daima yanında olmalıyız. Gerek sevgimizle gerek desteğimizle… Bugün bir başkasının çocuğu, yarın da bizim çocuğumuz bu hastalığa sahip olabilir. Bu değerli günde bu değerli yazımızı sizlerin huzuruna sunuyor, lösemili çocukların toplumdan ayrıştırılmadan onların farklılığını en güzel şekilde gözler önüne serebileceğimizi ümit ediyoruz. Unutulmamalıdır ki; Lösemi değil, iyilik bulaşır!

Lösemi Nedir?
Lösemi, halk arasında bilinen adıyla kan kanseri, kemik iliğinde bulunan kök hücrelerin çeşitli sebeplerden dolayı gelişiminin duraklaması ve kontrolsüz şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan ve öncelikli olarak kemik iliğini daha sonra da tüm vücudu ele geçiren bir hastalıktır.

Lösemi her yaşta görülebilir. En fazla çocukluk çağında 2-5 yaş aralığında ortaya çıkar. 1 yaş altında ve 10 yaş üstündeki vakalarda tedaviye cevap verme oranı azalır. Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35’in lösemiler oluşturur. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemi vakası görülür.

Lösemiler hücre çeşidine göre ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olarak 2 gruba ayrılır. Çok nadir görülen bazı lösemi tiplerinde kalıtsallık söz konusudur ancak genelde kalıtsal bir hastalık değildir.

Lösemi hastaları maske taktığı için lösemi bulaşıcı bir hastalık sanılmaktadır ancak lösemi bulaşıcı değildir. Lösemi hastalarının lökosit sayıları düşük olduğu için vücutları dışarıdaki mikroplara dirençsiz hale gelir ve bunlardan korunmak için maske takarlar.

Lösemi Belirtileri Ve Tedavisi
Lösemi belirtileri: İştahsızlık, zayıflama, bacaklarda kemik ağrıları, kansızlık, deri altı kanamaları, burun ve diş eti kanamaları, ateştir.

Lösemi tedavisinde ilk akla gelen yöntem kemoterapidir. Hastalığın türüne göre ilaç türü ve dozu değişiklik gösterir. İlaç tedavisinin etki etmediği durumlarda da en etkili yöntem kemik iliği naklidir. Kemik iliği nakli için en uygun donörler hastanın kardeşleri ve yakın akrabalarıdır.

Lösemili Çocuklar Haftası
Herkesin bildiği gibi LÖSEV (Lösemili Çocuklar Sağlık Ve Eğitim Vakfı), 1998
yılında ülkemizdeki lösemili çocuklara ve ailelerine ücretsiz yardım sunmak için ortaya çıkmış bir kuruluştur.

LÖSEV her yıl lösemili çocuklar haftasında farkındalık yaratmak, lösemili
kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettirebilmek, bu hastalık karşısında insanları bilinçlendirmek, lösemili çocukları Türkiye ve dünya gündemine getirmek, lösemi tedavisindeki maddi zorluklara dikkat çekmek ve tedavi sürecinde ailelerin umutsuzluğa düşmemesi gerektiğini insanlara hatırlatmak, ailelere maddi manevi destek sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenleyip yardım kampanyaları başlatıyor.

Lösemili çocuklar ailelerinden, evlerinden, arkadaşlarından, okullarından uzak kalıyorken ve manevi bir destek arıyorken onların yanında olup acılarını paylaşabiliriz. Bu kapsamda ailelere maddi destek sağlamak, kanserin yüzündeki gülücükleri soldurduğu çocukları mutlu edebilmek için bağışlarla ayakta duran ve herkesin çocuğunun başına gelebilecek olan bu hastalığa karşı mücadele veren LÖSEV’e “www.lösev.org.tr” bağlantısından ulaşarak adak bağışı, oyuncak bağışı, acil yardım kolisi bağışı, zekat bağışı ve daha birçok bağış yapabilirsiniz. Hadi sağlıklı, umut dolu ve mutlu yarınlar için siz de bir adım atın!

Sinerji Kulübü olarak 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftasını kutluyor ve “Mutlu yarınlar için LÖSEV!” diyoruz.

Hoşça ve sinerjiyle kalın.