Samsun’dan yükselen güneşin vatan topraklarındaki istiklâl tohumlarını beslemesiyle gelen kurtuluş. “Ya istiklâl, ya ölüm!” sözlerinin temelinde, yanmış yüreğine aldırmadan “Vatan sağ olsun!” diyen şehit babasının koca yüreğinde, gençliğin gözlerinde var olan umut ve inançla gelen kurtuluş.

Atatürk’ün önderliğinde 19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan, düşmanın Türk yurdundan atılması ve hürriyet amaçlanan bu yolda zafer Türk ordusundan yana olmuştur. Vatan topraklarında tek yürek olan bu inançlı millet tüm kayıplarına rağmen şanını tekrar yükseltmiş, talep ettiği hürriyeti hakkıyla kazanmıştır. İlk defa 1926 yılında “Gazi Günü” adı altında Samsun’da kutlanmıştır. Daha sonra Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni, kutlanan bu bayramın tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. Atatürk’ün ve kongrenin de onayıyla bu teklif kabul edilmiş ve yasa haline gelmiştir. Bu vatanın ümidi olan gençler her yıl farklı şehirlerden şenliklerle bayramına sahip çıkmış ve çıkmaya devam etmektedir. 

Unutulmamalıdır ki dün nasıl bu vatan topraklarında yaşayan millet, vatan olmadan var olacak geleceği kabul etmediyse bugün de aynı topraklarda yaşayan, bu milletin her ferdi yine vatanın ve hürriyetin var olmadığı bir geleceği kabul etmemektedir. Bu bayrağa, Atatürk’ün “Türk gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze, durmadan, yorulmadan yürüyecektir.” sözlerine layık olmak amacıyla yürüyen gençler tıpkı dün olduğu gibi bugün de hürriyet bilincine sahip olarak açılan bu yolda yürümektedir. Varlığını Türk varlığına armağan eden her şehidin emaneti bu bayramlarla beraber tekrar ve tekrar göklere çıkarılmakta ve saygıyla anılmaktadır. 

Hızla gelişen dünyanın getirdiği zorluklar ve pandemi sürecinin ülkemizde devam etmesinden dolayı bu yıl evde kutlanmak zorunda kalınan bayram için yine her yıl olduğu gibi yüreklerde coşku bulunmakta, birlik ve beraberliğimiz yan yana olmasak da farklı yollarla gözler önüne serilmektedir. THY’nin başlattığı “101. Yıla Özel Tarihi Uçuş” etkinliğine 2.5 milyondan fazla kişi katılmış ve desteğini göstermiştir. Bizler de Marmara Sinerji Kulübü olarak, Samsun’da doğan güneşi sonsuza kadar yaşatacak umudumuzla yolculukta yerimizi aldık. Bugün bizleri bu topraklarda yaşatan şühedaya rahmet, göklerin kızıl süsüne saygıyla… Büyük Türk Milleti yeryüzünde yaşadıkça, imanlı nabızlar hürriyet aşkıyla çarpacaktır. Türk milletinin kurtuluşu, tüm gençlerin bayramı kutlu olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene!..