Sivil havacılık sektörünün en gözde taşıtlarından biri olan planörün eğitimine katılmak için gereken tek şart 16 yaşını doldurmuş sağlıklı bir birey olmak. Türk Hava Kurumu’nun verdiği bu eğitim üstelik ücretsiz. Planör nedir? Nasıl Çalışır? Eğitime nasıl katılırım? gibi soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Keyifli okumalar dilerim.

Planör Nedir?

Planör genelde üzerinde hiçbir güç kaynağı olmadan atmosferdeki hava akımlarından yararlanarak uçabilen bir araçtır. Sabit kanatları ve dar gövdesi sayesinde havada uzun süreler kalabilen bu taşıtın ilk örneklerine 1800’lü yılların sonuna rastlanır.

Nasıl Çalışır?

Az önce bahsettiğim üzere planörlerin çoğunda herhangi bir güç kaynağı bulunmazken kalkmaya yetecek ve uçuşu uzatabilecek güçte küçük motorlara sahip modelleri de vardır. Motorsuz planörlerin kalkışı başka bir motorlu uçak yardımıyla veya pistin başına konulan makara sistemi ile gerçekleştirilir. Makara sistemi ile kalkışlarda pistin uzak konumunda bulunan makaralı vince bağlı olan halatlar planörü 120 kilometre hızla çeker ve planör belirli irtifayı kazandıktan sonra halatların planörle olan bağı koparılır. Sağlıklı bir uçuş için hava şartlarının uygun olması hayati öneme sahiptir.

Planör Hakkında Genel Bilgiler  

Tek veya iki kişilik kokpitlere sahip olan planörlerin ağırlığı yaklaşık 500 kilogramdır. Planörler tıpkı uçaklardaki gibi iniş takımları, yükseklik göstergeleri, kontrol cihazlarına sahiptirler ve fiberglas, plastik, kontrplak gibi hafif malzemelerden üretilirler. Planörler kanat özellikleri sayesinde çok kısa mesafede iniş ve kalkış yapabilir ve uzun süre havada süzülebilir. Tepelerin, ovaların, dağların etrafında bulunan sıcak hava akımları soğuk bölgelere doğru geçiş yaparken planöre itme kuvveti uygular ve bu şekilde planör irtifasını arttırabilir.

Eğitime Kimler Katılabilir?

Kurs başlangıç tarihinde 16 yaşını doldurmuş en az 1.60 m, en fazla 1.90 m boyunda, en az 45 kg, en fazla 90 kg olup ve en az ilköğretim mezunu olan herkes eğitime katılabilir. Alanında uzman 5 doktordan (dahiliye, göz, kulak-burun-boğaz, ortopedi ve psikiyatri) onaylı alınan ‘‘Uçuşa ve atlayışa elverişlidir’’ yazılı heyet raporu, taahhütname ve adli sicil kaydı kayıt olmak için gereken belgelerdir.

Seçme ve Yerleştirme İşlemleri

Başvuruların yoğun olması sebebiyle eğitime katılacak kişilerde yerleştirmeler öncelikli olarak; THK Şubeleri ve THK’ye yapılacak gönüllü hizmetler, Kurum faaliyetlerine aktif olarak katılma ve bağış kriterleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Kurs yeri Eskişehir’in 36 km batısında İnönü ilçesine 1 km uzaklıkta olan İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’dir.

Planör Kursu Hakkında Genel Bilgiler

Kurs süresi 18 gün olup meteorolojik koşullara göre kursun süresi uzayabilir. Katılımcıların kursun başlangıç tarihinden 1 gün önce kurs yerinde olması beklenmektedir. Toplam 7 sorti uçuşun 6’sı eğitim uçuşu olup 7. sorti uçuşu kontrol uçuşudur. 7. uçuşu başarıyla tamamlayan katılımcıların kursu bitmiş olur. Alınan eğitim süresi boyunca yemek ve konaklama ihtiyaçları THK tarafından karşılanır.

Maceraseverlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz bu yazımızda ayağınızı yerden kesecek bir fırsattan bahsettik. Kursun yaz aylarında başladığını göz önünde bulundurursak tatilde yapılacaklar listesinin üst sıralarına göz kırpan bu eğitime girmek hiç de zor gözükmüyor. Sağlıkla ve sinerjiyle kalmanız dileğiyle!